اعلانات ۱ کپشن اعلانات

تافل یا ایلتس

تافل یا ایلتس
  • ۹ آبان ۱۳۹۷
  • 649
  • 0
  • مدت مطالعه :12 دقیقه

تافل یا ایلتس

تافل یا ایلتس ؟ سؤالی که هنوز هم برای بسیاری از داوطلبان وجود دارد. اگر زبان انگلیسی، زبان بومی (اول) شما نیست، تافل و ایلتس، دو گزینه پیشِ روی شما برای تحصیل یا کار در کشورهای انگلیسی زبان هستند؛ تافل یا ایلتس ، فرقی نمی کند، هر دوی این ها مهارت های زبانی شما را می سنجند.
تافل و ایلتس به شکل گسترده ای مورد پذیرش هزاران مؤسسه آموزشی در سراسر جهان هستند اما این دو آزمون در ساختار، شرایط و روش آموزشی با یکدیگر تفاوت هایی دارند؛ بنابراین، در انتخاب اینکه کدام آزمون برای شما مناسب تر یا آسان تر، باید خوب دقت کنید زیرا هر زبان آموز، نقاط قوت و ضعف، سبک یادگیری و آزمون خاص خود را دارد.
قبل از آنکه تعیین کنیم تافل بهتر است یا ایلتس ، پیشنهاد می کنیم ابتدا به چند سؤال زیر پاسخ دهید:

1) کدام آزمون، مورد پذیرش دانشگاه یا مؤسسه ای است که شما خواهان تحصیل در آن هستید: تافل یا ایلتس ؟

هم تافل و هم ایلتس، هر دو در بیشتر مدارس و مؤسسات آموزشی مورد قبول هستند اما تافل بیشترین درصد پذیرش را نسبت به ایلتس در دانشگاه ها و مراکز آموزشی امریکا دارد. با این حال، باید این نکته را در نظر گرفت که هر مرکز آموزشی، بنا و ترجیح خود را بر یکی از دو آزمون تافل یا ایلتس می گذارد.

2) کدام با نقاط قوت شما سازگارتر است؟ تافل یا ایلتس؟

هر دو آزمون تافل و ایلتس، چهار مهارت اصلی reading، writing، listening و speaking را ارزیابی می کنند اما هریک به شیوه ای متفاوت. در اینجا به پنج تفاوت بین تافل و ایلتس، می پردازیم:

تفاوت شماره یک: چهارگزینه ای – پاسخ کوتاه ( تافل یا ایلتس ؟)

در بخش های reading و listening آزمون ایلتس، شما باید به بسیاری از سؤالات پاسخ کوتاه بدهید (خودتان بنویسید)؛ درحالیکه بیشتر سؤالات در آزمون تافل به شکل چهار گزینه ای هستند. پس اگر ترجیح شما آزمون تستی است، پیشنهاد ما، آزمون تافل است.

تفاوت شماره دو: اینترنتی – کاغذی ( تافل یا ایلتس ؟)

آزمون تافل عمدتاً به شکل اینترنتی (TOEFL iBT) برگزار می شود اما ایلتس به صورت کاغذی و سنتی. اگر در تایپ کردن، سریع هستید یا دستخط خوبی ندارید، تافل می تواند آزمون مناسب تری برای شما باشد.

تفاوت شماره سه: متون مورد استفاده در بخش reading ( تافل یا ایلتس ؟)

متن های reading آزمون ایلتس هم علمی و هم از روزنامه ها و مجلات گرفته شده اند؛ اما در تافل، تنها از متن های علمی استفاده می شود و به این معنی است که این نوع متن ها، لغات و مفاهیم سخت و پیچیده تری دارند. بنابراین، اگر از مهارت reading خود مطمئن نیستید، ایلتس گزینه بهتری برای شما است.

تفاوت شماره چهار: Speaking به صورت مصاحبه شفاهی یا کامپیوتری ( تافل یا ایلتس ؟)

بخش speaking آزمون تافل مانند سایر بخش ها به صورت کامپیوتری برگزار می شود؛ به نحوی که شما تعدادی سؤال به شکل صوتی و ضبط شده می شنوید و سپس از طریق یک میکروفون به سؤالات پاسخ می دهید. در آزمون ایلتس، شما با یک شخص واقعی، صحبت خواهید کرد.
این یکی از مهم ترین تفاوت ها بین تافل و ایلتس است چون برخی از صحبت کردن رو در رو با فرد دیگر، دچار استرس می شوند و به طبع، ایلتس را ترجیح می دهند؛ از طرف دیگر، عده ای معتقند وجود یک نفر در حین مکالمه باعث ایجاد انگیزه بیشتر می شود. این دست از افراد، ایلتس را ترجیح می دهند.
همچنین، شما می توانید تست Speaking را یک هفته قبل یا بعد از آزمون ایلتس بدهید اما در تافل، speaking همیشه سومین بخش این آزمون است.

تفاوت شماره پنج: مدت زمان برای تست writing ( تافل یا ایلتس ؟)

در هر دو آزمون ایلتس و تافل، شما باید دو متن بنویسید. اما تفاوت در اینجاست که در آزمون ایلتس، شما در مدت زمان 60 دقیقه، یک متن 400 کلمه ای می نویسید درحالیکه در آزمون تافل تنها در 50 دقیقه باید یک متن 500 کلمه ای بنویسید.

سایر تفاوت های بین ایلتس و تافل به شرح زیر است:

1. تافل در بیش از 500 مرکز در امریکا قابل دسترس است. این رقم برای ایلتس متفاوت است: 59 مرکز در امریکا و 900 مرکز در سراسر دنیا
در آزمون تافل، تنها انگلیسی آکادمیک مورد سنجش قرار می گیرد؛ این در حالی است که آزمون ایلتس، انگلیسی عمومی (General) و آکادمیک (Academic) را می سنجد.
2. در تافل، معمولاً سؤالات به صورت ترکیبی هستند؛ به عنوان مثال، داوطلب قبل از پاسخ دادن، به یک فایل صوتی گوش می دهد یا یک متن آگهی می خواند اما در آزمون آیلتس، تمام تسک ها و پرسش ها به صورت جداگانه ارائه می شوند.
در ایلتس، از لهجه های بریتانیایی، کانادایی، نیوزیلندی و استرالیایی استفاده می شود اما در آزمون تافل، لهجه امریکایی به کار گرفته می شود.
3. مدت زمان آزمون ایلتس، کوتاه تر از تافل است (دو ساعت و 45 دقیقه برای ایلتس و چهار ساعت برای تافل).
4. در آزمون ایلتس، فرد آزمونگر به نحوه صحبت و بیان شما دقت می کند اما در آزمون تافل، فرد آنچه که می شنود را می سنجد.
5. در قسمت Speaking آزمون تافل، شما به شش سؤال پاسخ می دهید (از طریق میکروفون) و سپس پاسخ های شما برای 6 مصحح فرستاده می شود اما در آیلتس، نمره speaking شما فقط توسط یک نفر (فرد آزمونگر) مشخص می شود. همچنین مدت زمان تست speaking در تافل 20 دقیقه و در ایلتس، 15 دقیقه است.
6. مدت زمان تست listening در آزمون تافل بین 40 تا 60 دقیقه و از آزمون ایلتس طولانی تر است.
قسمت writing آزمون آیلتس شامل دو تسک است: تسک اول مربوط به نوشتن یک متن 200 تا 250 کلمه ای است و در تسک دوم شما باید با نگاه کردن به یک نمودار یا شکل، اطلاعات موجود در آن را به صورت خلاصه بنویسید. ولی در آزمون تافل، شما ابتدا یک متن را می خوانید؛ سپس به یک فایل صوتی مربوط به آن متن گوش می دهید و بعد به سؤالی که از آن متن پرسیده شده، پاسخ کوتاه و کتبی می دهید. مزیت این مدل تست آن است که شما نیاز به داشتن اطلاعات یا پیش زمینه نسبت به موضوع و متن مورد نظر ندارید.

حال، به نظر شما کدام آزمونِ آسان تری است: تافل یا ایلتس ؟ یک سؤال دیگر: منابع ایلتس قابل دسترس ترند یا تافل ؟
با وجود تمام بحث هایی که در مورد آزمون های ایلتس و تافل صورت گرفت، اگر هنوز هم مردد هستید، پیشنهاد می کنیم در منزل به صورت تمرینی و آزمایشی هر دو آزمون را بدهید و براساس نمره ای که می گیرید، یکی از این دو را انتخاب کنید.

  • امتیاز شما :
  • 0

نظرات کاربران

دیدگاهی وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قدیمی
  • جدید
  • رأی موافق
  • رأی مخالف