اعلانات ۱ کپشن اعلانات

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا
  • ۹ آبان ۱۳۹۷
  • 599
  • 2
  • مدت مطالعه :19 دقیقه

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا امروزه به یکی از گزینه های انتخابی بسیاری از دانشجوهای سراسر جهان تبدیل شده است. این کشور، مقصد تعداد زیادی از افراد خواهان تحصیل در مقاطع فوق لیسانس و دکترا است. ایتالیا، دارای تاریخ غنی، عقیده به داشتن تحصیلات عالیه و شخصیت های برجسته ای است و مورد توجه بسیاری از دانشجویان قرار گرفته است.
جالب است بدانید که اولین دانشگاه های اروپا در ایتالیا و در قرون وسطی و رنسانس، ایجاد شده اند؛ از جمله دانشگاه بولونیا که در سال 1088 تأسیس شد و یکی از قدیمی ترین دانشگاه ها به حساب می آید. امروزه، کشور ایتالیا، سرچشمه بسیاری از دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی معتبر و مشهور است.

قبل از تصمیم گیری برای تحصیل در ایتالیا ، بهتر است تا در مورد دانشگاه و مؤسسات این کشور کمی بیشتر بدانیم:

 

ایتالیا دارای 89 دانشگاه است که به چند دسته تقسیم می شوند:

1) دانشگاه های دولتی: بودجه این دانشگاه ها دولتی بوده و شامل اکثر دانشگاه ها در کشور ایتالیا به خصوص دانشگاه های بزرگ است.
2) دانشگاه های خصوصی (آزاد): تأمین بودجه به شکل غیر دولتی.
3) دانشکده های کارشناسی ارشد: این دانشکده ها، در واقع مؤسسات مستقلی هستند که آموزش های پیشرفته و رشته های پژوهشی و تخصصی در مقطع کارشناسی ارشد را ارائه می کنند. علاوه بر این، مؤسسات آموزش عالی غیر دانشگاهی هم هستند که می توان به آموزشگاه های طراحی، آموزش زبان از طریق مدیتیشن و دانشکده های جامع اشاره کرد.

مدت زمان تحصیل در ایتالیا در مقطع لیسانس، سه سال، فوق لیسانس، یک سال و دکترا، سه سال است. در دانشگاه های این کشور، اکثر رشته ها و دروس به زبان ایتالیایی تدریس می شوند اما به تدریج، آموزش دروس به زبان انگلیسی به ویژه در مقطع کارشناسی، رو به افزایش است. پس اگر زبان ایتالیایی شما آنقدرها هم قوی نیست، نگران نباشید؛ برای تحصیل در ایتالیا ، رشته هایی هستند که شما بتوانید به زبان انگلیسی بخوانید. وجود دانشگاه های متعدد و البته معتبر در ایتالیا، گزینه های جذاب و زیادی را به متقاضیان تحصیل در این کشور ارائه می کند. در ادامه به معرفی و توصیف این دانشگاه ها می پردازیم:

 

شهر رُم برای تحصیل در ایتالیا

دو دانشگاه برتر در شهر رم واقع شده اند.

شهر رم

 

شهر رُم، رتبه 65 را از نظر دارابودن بهترین دانشجو، در سال 2017 کسب کرده است.

 

نام دانشگاه رتبه بندی جهانی رتبه در ایتالیا
Sapienza – Università di Roma 215 5
Università degli Studi Roma Tre 751 – 800

 

شهرمیلان برای تحصیل در ایتالیا :

شهر میلان از بهترین شهرها برای تحصیل در ایتالیا است.

شهر میلان

 

این شهر، یکی از بهترین و مناسب ترین شهرها به لحاظ سطح بالای زندگی برای دانشجوها است. به علاوه، با دارا بودن 8 دانشگاه، میلان بیشترین جمعیت دانشجویی را در ایتالیا به خود اختصاص داده است.

لیست تعدادی از دانشگاه های برتر شهر میلان:

Università degli Studi di Milano
Politecnico di Milano
University of Milano-Bicocca
Università Cattolica del Sacro Cuore
Università degli Studi di Pavia

شهر پیزا برای تحصیل در ایتالیا :

شهر پیزا دارای سه دانشگاه معتبر و معروف است.

شهر پیزا

 

جالب است بدانید که گالیله، دانشمند ایتالیایی (قرن 16) در دانشگاه Università di Pisa تحصیل کرده است.

 

نام دانشگاه رتبه بندی جهانی
Università di Pisa 421 – 430
Scuola Normale Superiore School of Advanced Studies 192
Sant’Anna School of Advanced Studies 192

 

شهر بولونیا برای تحصیل در ایتالیا :

شهر بولونیا در میان ایتالیایی بسیار شهرت دارد.

شهر بولونیا

 

اگرچه این شهر برای خارجی ها، کمتر آشنا به نظر می رسد اما بولونیا در بین مردم ایتالیا از شهرت خاصی برخوردار است. این شهر، پایتخت آشپزی ایتالیا است و همچنین از طرف یونسکو به عنوان شهر هنری و موسیقی انتخاب شده است. درکنار تمام این خصوصیت های جذاب – همانند روم – دانشجویان زیادی این شهر را به عنوان یکی از گزینه های خود برای تحصیل در ایتالیا انتخاب می کنند.

لیست برخی از دانشگاه های شهر بولونیا:

The Collegio di Spagna
Università di Bologna
The Academy of Fine Arts of Bologna
The Carpigiani Gelato University
The Collegio Superiore di Bologna

 

ایتالیا، کشور تضادها:

ایتالیا، کشوری بسیار زیبا، واقع در جنوب غربی قاره اروپا است. این کشور متشکل از سرزمین اصلی (ایتالیا) و جزایر اطراف آن است.
ایتالیا پُر است از شهرهای قدیمی و تماشایی، مناظر طبیعی، مردمان با احساس و خونگرم؛ درعین حال، این کشور یکی از 8 کشور صنعتی جهان و میزبان بسیاری از شرکت های بزرگ و مؤسسات تحقیقاتی دنیا محسوب می شود.

 

هزینه تحصیل در ایتالیا :

میزان شهریه در دانشگاه های ایتالیا، متفاوت است اما این میزان معمولاً از سایر دانشگاه های اروپای غربی و امریکای شمالی پایین تر است. افرادی که آرزوی تحصیل در ایتالیا را دارند، می توانند با هزینه ای به صرفه، ادامه تحصیل بدهند.
عوامل مختلفی در میزان شهریه دانشگاه ها در کشور ایتالیا تأثیرگذارند؛ یکی از این عوامل، دولتی یا خصوصی بودن دانشگاه موردنظر است. دانشگاه های دولتی به مراتب شهریه کمتری دارند. مؤسسات خصوصی در ایتالیا، شهریه سنگین تری دارند و مقدار آن برای دانشجوهای اروپایی و غیراروپایی، یکسان است.
دومین عامل مؤثر، کشور مبدأ است. دانشجویانی که کشور مبدأ آن ها در خارج از قاره اروپا است، هزینه بیشتری را باید پرداخت کنند اما این میزان هزینه نسبت به دانشگاه های اروپای غربی و امریکای شمالی، کمتر است. همچنین، بسته به رشته و مقطع تحصیلی، میزان شهریه نیز فرق می کند. به عنوان مثال، برای تحصیل در مقطع کارشناسی، سالانه هزینه ای حدود 680 تا 800 پوند (850 تا 1000 یورو) باید بپردازید. این نکته را هم باید ذکر کرد که دانشگاه های دولتی در ایتالیا، میزان شهریه را طبق درآمد والدین دانشجو، محاسبه می کنند.
قطعاً در کنار هزینه تحصیل، هزینه مسکن و اقامت را هم باید درنظر گرفت. اکثر دانشگاه های ایتالیا، فاقد اقامتگاه و خوابگاه هستند؛ با این وجود، اغلب خدمات رفاهی و اقامتی را در اختیار دانشجویان می گذارند. هزینه اینگونه خدمات نیز پایین تر است.

 

استفاده از کمک های مالی در حین تحصیل در ایتالیا :

شما در کنار تحصیل، می توانید از انواع کمک های مالی در کشور ایتالیا استفاده کنید. دانشجویانی که مشمول دریافت وام، بورسیه تحصیلی و کمک هزینه تحصیلی می شوند، می توانند اقدام کنند، اما این کمک ها برای تمام دانشجوها امکان پذیر نیست؛ پس حتماً سایت دانشگاه موردنظرتان را بررسی کنید تا در مورد بورسیه ها و کمک هزینه هایی که قابل دسترس شماست، اطلاعات کافی و لازم را به دست آورید.
یکی دیگر از گزینه ها برای تأمین هزینه تحصیل در ایتالیا ، داشتن شغل است. دانشجویان بومی ایتالیا و خودِ اروپا به راحتی می توانند درحین تحصیل، مشغول به کار هم باشند اما دانشجویان غیراروپایی طبق قوانین و شرایط موجود در وضعیت ویزای تحصیلیشان می توانند در این کشور صاحب شغل شوند.

 

ویزا برای تحصیل در ایتالیا :

ویزا یکی از شروط موردنیاز تحصیل در کشور ایتالیا است

ویزای ایتالیا

 

قوانین ویزا و ورود به ایتالیا برای تحصیل، به عوامل متعددی بستگی دارد که یکی از آنها، ملیت شماست:

1- اگر شهروند اروپایی هستید، نیاز به ویزای دانشجویی ندارید.
2- اگر شهروند غیراروپایی هستید، برای تحصیل در ایتالیا نیازمند اخذ ویزای دانشجویی هستید.

فراموش نکنید، ویزا یکی از شروط موردنیاز تحصیل در کشور ایتالیا است؛ حتی اگر جزء شهروندان اروپایی هم باشید، حتماً باید مجوز اقامت در ایتالیا را بگیرید. دانشجویان اروپایی وقت دارند تا سه ماه پس از ورودشان به ایتالیا، مجوز اقامت خود را بگیرند ولی دانشجویان غیراروپایی طبق ویزای دانشجویی خود، می توانند مجوز اقامت کسب کنند. برخی دیگر از شروط لازم برای تحصیل در ایتالیا ، مقطع تحصیلی و مدت زمان تحصیل است.

 

دانستن زبان ایتالیایی، شرطی مهم برای تحصیل در ایتالیا است:

قبلاً هم گفتیم با وجود اینکه رشته هایی هستند (رشته های مربوط به تجارت و بازرگانی) که به زبان انگلیسی نیز تدریس می شوند، اکثر رشته های تحصیلی در ایتالیا به زبان ایتالیایی تدریس شده و قبل از شروع به تحصیل بایستی در آزمون هایی که مربوط به مهارت زبان ایتالیایی است، شرکت کنید. اگر زبان ایتالیایی شما قوی نیست، دوره های مختلفی هست که می توانید با شرکت در این دوره ها، مهارت های زبانی خود را تقویت کنید.

  • امتیاز شما :
  • 0

نظرات کاربران

دیدگاهی وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قدیمی
  • جدید
  • رأی موافق
  • رأی مخالف