اعلانات ۱ کپشن اعلانات

چطور زبان تدریس کنیم ؟

چطور زبان تدریس کنیم ؟
  • ۹ آبان ۱۳۹۷
  • 499
  • 1
  • مدت مطالعه :14 دقیقه

چطور زبان تدریس کنیم ؟

 

« چطور زبان تدریس کنیم ؟» سؤالی که شاید خیلی از مدرسان تازه کار زبان دارند. در این مقاله با چند تا راهکار ساده و کاربردی به شما خواهیم گفت که چطور:

 

راهکار اول برای اینکه چطور زبان تدریس کنیم :

 

تا آنجا که امکان دارد زبان آموز را در معرض زبان مقصد (target language) قرار دهید.
با وجود اینکه استفاده از زبان مقصد در کلاس های آموزش زبان همواره توصیه شده، اما می بینیم که معمولاً این اتفاق نمی افتد. پس اگر به عنوان یک مدرس نمی دانیم چطور زبان تدریس کنیم ، یکی از جواب هایی که می توان به این سؤال داد این است که از زبان مادری (native language) کمتر استفاده کنید. حتی اگر زبان آموزان چیزی از زبان مقصد بلد هم نباشند، جملات دستوری که در کلاس به کار می روند مانند I don’t understand (متوجه نمی شوم) یا May I be excused to use the restroom? (معذرت می خوام، میشه از سرویس بهداشتی استفاده کنم؟)، را متوجه می شوند. اما گاهی به کارگیری زبان اول در آموزش برخی نکات، لازم است، با این وجود، به عنوان معلم زبان، وظیفه شما این است که سعی کنید زبان آموزان را تا حد امکان در معرض زبان خارجی (مقصد) قرار دهید و به آن ها کمک کنید تا هرچه سریع تر از آن استفاده کنند (به زبان مقصد صحبت کنند) زیرا باعث بالا رفتن اعتماد به نفس آن ها می شود.
زبان آموزان از گوش دادن به افرادی که زبان مقصد را مانند زبان مادریشان صحبت می کنند، لذت می برند. بنابراین، یکی از پیشنهادها برای اینکه چطور زبان تدریس کنیم این است که همکار یا دوستی که به زبان خارجی مورد نظر تسلط خوبی دارد را به عنوان مهمان به کلاس خود دعوت کنیم.

 

استفاده از «بازی»، دومین راهکار برای اینکه چطور زبان تدریس کنیم .

یادگیری افعال آلمانی با این کار، زبان آموزان را به فعالیت بیشتر دعوت می کنید. یادگیری زبان نیازمند انجام فعالیت های مختلف است. زبان آموزان را با انجام بازی های مختلف درگیر کنید. مثلاً تمرین های گرامری می توانند به بازی های مشارکتی تبدیل شوند و دانش آموزان را به فکر کردن به هنگام یادگیری، تشویق کنند. یکی از مزایای نقش بازی کردن (role-playing)، بازسازی دنیای واقعی و زندگی روزمره است تا دانش آموز از مهارت های زبانی خود استفاده کند. اگر زبان آموزان شما در سنین پایین تری هستند، «جایزه دادن» می تواند این مشارکت را افزایش دهد. به علاوه، به کارگیری ابزارهای دیگری مانند پرسش و آزمون و مسابقه در تدریس مهارت های مختلف زبان، موجب پیشرفت روزافزون زبان آموز می شود. می بینید که تمام این کارها به نحوی در یافتن پاسخ این سؤال که چطور زبان تدریس کنیم ، به شما کمک می کنند.
یکی از ساده ترین، جذاب ترین و رایج ترین بازی ها در تدریس واژگان زبان، بازی وصل کردن کلمات به یکدیگر یا وصل کردن کلمه به عکس مربوط به آن است (pair matching).
بازی دیگری که به شما معرفی می کنیم، هَنگمن (Hangman) یا همان حدس کلمه است. در این بازی، به زبان آموز، سرنخ یا راهنمایی از کلمه موردنظر داده می شود. این سرنخ می تواند از هر نوعی باشد، شماره صفحه کتاب که لغت از آن انتخاب شده یا هر چیز دیگر. بعد از آنکه زبان آموز کلمه را پیدا کرد، باید در مورد معنی آن نیز توضیح دهد.

 

چطور زبان تدریس کنیم ؟ دانش آموزان را به انجام فعالیت های خارج از کلاس ترغیب کنید.

برای تدریس بهتر و نیز یادگیری مؤثر زبان، دانش آموزان نیاز دارند تا آنجا که ممکن است خود را درگیر استفاده از زبان مقصد (Target language) کنند. درکنار تکالیفی که به دانش آموزان می دهید، سعی کنید فعالیت هایی را برایشان تعیین کنید که بیشتر با سایر افراد جامعه در تعامل و گفت و گو قرار بگیرند. مثلاً اگر زبان ایتالیایی تدریس می کنید، از دانش آموزان بخواهید تا به یک رستوران یا کافی شاپ ایتالیایی بروند و در آنجا به زبان ایتالیایی سفارش بدهند. بدیهی است که هدف از این کار، آشنایی زبان آموزان با کاربرد واقعی زبان موردنظر در زندگی روزمره و تشویق آنان به استفاده از آن است.

 

تدریس فرهنگ در کنار زبان، از مؤثرترین راه ها برای اینکه چطور زبان تدریس کنیم

تدریس speaking به تنهایی کافی نیست. زبان آموز باید معنا و مفهومی که در پسِ زبان مقصد وجود دارد را درک کند. به خاطر داشته باشید نشان دادن فرهنگی که زبان مقصد (target language) از آن نشأت می گیرد در درک عمیق تر دانش آموز از واژگانی که می آموزد بسیار تأثیرگذار و ضروری است. پس اگر می پرسید چطور زبان تدریس کنیم ، می گوییم که برای این کار از اخبار فرهنگی برای نشان دادن مسائل به روز در کشور زبان مقصد استفاده کنید. با این حال، منظور از تدریس فرهنگ، صرفاً معرفی تاریخ و آداب و رسوم قدیم نیست بلکه شما به عنوان یک مدرس زبان، بایستی فرهنگ مدرن را نیز به زبان آموز آموزش دهید.

 

پنجمین راه برای اینکه چطور زبان تدریس کنیم ، استفاده از ابزار چندرسانه ای است.

یکی از مشکلاتی که زبان آموزان در خارج از کلاس آموزشی با آن مواجه هستند، عدم توانایی آن ها در استفاده از زبان برای برقراری ارتباط در کشور مقصد است. همه ما افرادی را دیده ایم که سال ها به کلاس زبان رفته اند اما نمی توانند در یک کافه، به راحتی سفارش قهوه بدهند و این موضوع به این خاطر است که زبان آموز در طول دوره آموزشی یاد نگرفته چطور به زبان مقصد فکر کند و سپس آن را در زندگی روزمره به کار بگیرد. در محیط های کلاسی کلمات عموماً به شکل آرام و واضح تلفظ می شوند، جملات، کامل بیان می شوند و سرعت مکالمه، پایین تر است. به عنوان مدرس زبان اگر هنوز هم مرددید و نمی دانید چگونه زبان تدریس کنید ، توصیه ما این است که از فیلم، برنامه های تلویزیونی و رادیویی برای آموزش کاربردی زبان به دانش آموزان استفاده کند.

 

یکی از ابزارهای عالی برای اینکه چطور زبان تدریس کنیم ، استفاده از آزمون است.

به جای آزمون گرفتن به روش سنتی (کتبی)، از آزمون های دیجیتالی استفاده کنید. ویژگی متمایز این نوع آزمون ها این است که شما می توانید از انواع مختلف سؤالات استفاده کنید. یکی دیگر از مزیت های آزمون های دیجیتالی این است که این نوع ابزارها به صورت خودکار آزمون ها را تصحیح می کنند. این ویژگی از اتلاف وقت جلوگیری کرده و شما می توانید زمان بیشتری را صرف تدریس و کمک به زبان آموزان کنید.

 

آخرین راهکار برای چطور زبان تدریس کنیم : فراموش نکنید؛ گرامر از پایه های شکل گیری مهارت های زبان است.

گرامر و توانایی برقراری ارتباط از بخش های اصلی زبان محسوب می شوند؛ این دو عنصر، جداناپذیرند. آموختن دستور زبان به زبان آموز کمک می کند تا درست، روان و با اعتماد به نفس صحبت کند و بنویسد. برای اینکه اعتماد به نفس زبان آموزان را بالا ببرید، از آن ها بخواهید تا قوانین دستور زبان را برای یکدیگر توضیح دهند. با این کار، آن ها دانش گرامری خود را نیز تقویت خواهند کرد.

  • امتیاز شما :
  • 0

نظرات کاربران

دیدگاهی وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قدیمی
  • جدید
  • رأی موافق
  • رأی مخالف