اعلانات ۱ کپشن اعلانات

چگونه زبان یاد بگیریم ؟

چگونه زبان یاد بگیریم ؟
  • ۷ آبان ۱۳۹۷
  • 943
  • 0
  • مدت مطالعه :17 دقیقه

چگونه زبان یاد بگیریم ؟

 

چگونه زبان یاد بگیریم ؟ اولین سؤالی که ذهن هر زبان آموزی را در ابتدای راه، به خود مشغول می کند. زبان دومی را که می خواهید یاد بگیرید، انتخاب کردید اما شاید ندانید که چگونه باید آن را یاد بگیرید و از کجا شروع کنید. کسانی را دیده اید که بیشتر از یک زبان آموخته اند. آیا تا به حال از خودتان پرسیده اید این افراد چگونه یک زبان را یاد گرفته اند؟ اگر هنوز هم فکر می کنید نمی توانید زبان دیگری بیاموزید و یا به این پاسخ که چگونه باید زبان یاد بگیرید ، به شما پیشنهاد می کنیم این مطلب را تا آخر بخوانید.

 

دانستن هدف و انگیزه برای اینکه چگونه زبان یاد بگیریم :

هرچقدر دلیلتان برای یاد گرفتن یک زبان، قوی تر، منطقی تر و قانع کننده تر باشد، به همان اندازه میزان انگیزه شما نیز بالا می رود و بالعکس. این اولین و بهترین جوابی است که می توان برای پرسش « چگونه زبان یاد بگیریم » پیدا کرد؛ یادتان باشد همین که تصمیم می گیرید پا را فراتر بگذارید و زبانی غیر از زبان مادریتان بخوانید و بنویسید یا صحبت کنید، این یعنی شما اولین و بزرگترین دلیل و انگیزه را دارید. تنها کافی است به خودتان بگویید «بسیار خب، من می خواهم این زبان را یاد بگیرم پس تمام تلاشم را می کنم و هرکاری بتوانم انجام می دهم تا به بهترین شکل آن را بیاموزم و صحبت کنم». دلایلتان را روی کاغذ بنویسید و آن را جایی بگذارید تا همیشه جلوی چشمتان باشد و به خودتان یادآوری کنید که چرا تصمیم گرفتید تا یک زبان دیگر بیاموزید.

 

راز اول برای اینکه چگونه زبان یاد بگیریم : داشتن یک همراه و هم صحبت.

فرض کنید زبانی که برای یادگیری انتخاب کرده اید، انگلیسی است. شما درحال حاضر زبان آموزی هستید که نمی داند چطور زبان انگلیسی را بیاموزد. این وضعیت تقریباً برای بسیاری دیگر از افراد هم رخ می دهد و از خود می پرسند که چگونه زبان یاد بگیریم . بارها به شما گفته اند برای اینکه زبان را بهتر و یا حتی سریع تر بیاموزید، سعی کنید آن را صحبت کنید. یکی از ساده ترین کارها این است که شما دوست، برادر، خواهر یا هر کس دیگری را به عنوان یک همراه داشته باشید؛ کسی که هم آموخته هایتان را با او تمرین کنید و هم خود آن شخص دلیل و انگیزه ای برای ادامه دادن شما در جریان یادگیری باشد.
Matthew و برادر دوقولواش Michael، اولین زبان خارجی (یونانی) را زمانی که 8 سال داشتند، آموختند. آن ها می گویند: « از همان اول انگیزه بالایی داشتیم و هنوز هم داریم. اگر یکی از ما می دید که دیگری در جریان یادگیری، بهتر عمل می کند، حسودی می کرد و سعی داشت تا جلو بزند.»

 

راز دوم برای اینکه چگونه زبان یاد بگیریم : با خودتان حرف بزنید.

اگر کسی را ندارید که با او صحبت کنید، با خودتان حرف بزنید. شاید در ابتدا کمی عجیب به نظر بیاید اما این کار یکی از بهترین روش ها برای تمرین کردن زبان است مخصوصاً اگر نمی توانید همیشه از آن استفاده کنید. وقتی با خودتان حرف می زنید، در واقع لغات و جملات و اصطلاحاتی را که قبلاً یاد گرفته اید، استفاده می کنید و به شکلی متفاوت آن ها را در ذهنتان مرور می کنید. این خود باعث می شود تا وقتی دفعه بعد با کسی صحبت می کنید، اعتماد به نفستان بالا برود.
اما این نکته را در نظر داشته باشید، مهم تر از اینکه چطور زبان را یاد بگیریم این است که فراموش نکنیم به غیر از صحبت کردن با خودمان، قرار است در محدوده ای گسترده تر از آن استفاده کنیم به عنوان مثال به زبان انگلیسی کتاب بنویسیم یا به خارج از کشور سفر کنیم.
سعی کنید با روش های جالب از زبانی که آموخته اید، استفاده کنید تا از ان لذت ببرید.

 

«مانند یک کودک رفتار کنید»؛ سومین راز برای اینکه چگونه زبان یاد بگیریم :

تحقیقات جدید هنوز نتوانسته اند رابطه مستقیمی بین سن و توانایی یادگیری پیدا کنند. اگر تصورتان هنوز هم این است که به عنوان یک بزرگسال آموختن یک زبان دیگر برایتان دشوار یا غیرممکن است و یا حتی نمی دانید در این دوره سنی چطور زبان یاد بگیرید، بهتر است مثل یک کودک رفتار کنید. ممکن است روش یادگیری شما با کودکان متفاوت باشد اما این موضوع نباید مانعی برای شما باشد. یک کودک به هنگام یادگیری هر چیزی از روش خطا و آزمون استفاده می کند. در مورد مسأله آموختن زبان هم همینطور است. همین که به عنوان یک فرد بزرگسال بپذیرید که همه چیز را به زبان دوم بلد نیستید و با این قضیه کنار بیایید، کافی است و راحت تر مسیر آموختن را طی می کنید.
تمایل به خطا کردن یعنی شما آمادگی این را دارید که در طول مدت یادگیری، اشتباهاتی داشته باشید و از این کار هم نمی ترسید؛ چون تنها راه پیشرفت شما همین است. مهم نیست که چقدر یاد می گیریم؛ مهم این است که چگونه زبان یاد بگیریم. باید سعی کنید با افراد مختلف به زبان دوم حرف بزنید، آدرس بپرسید، غذا سفارش دهید، جک تعریف کنید و …. احتمالاً در ابتدا برایتان سخت خواهد بود و در مسائلی مثل تلفظ، ساختارهای دستوری و فهم لغات و جملات دچار مشکل شوید اما یادتان باشد که همه ما از خطا و اشتباهاتمان یاد می گیریم.

 

مطالعه کردن برای تفریح و لذت بردن، چهارمین راز برای اینکه چگونه زبان یاد بگیریم :

اینکه بتوانید به زبان دومتان متن یا کتابی بخوانید، به معنی آن است که پاسخ به سؤال « چگونه زبان یاد بگیریم » را پیدا کرده اید و در داستان یادگیری به خوبی پیش می روید و روز به روز پیشرفت می کنید. شاید اگر از کسی بپرسید که – به عنوان مثال- چطور زبان انگلیسی یاد بگیرم، به شما می گوید «داستان و متن انگلیسی بخوان». این کار باعث می شود تا حجم قابل توجهی از واژگان را بیاموزید و حتی ساختارهای دستوری را راحت تر یاد بگیرید.

 

خوب گوش دادن، پنجمین و از مهم ترین رازها برای اینکه چگونه زبان یاد بگیریم :

از ویژگی های افراد موفق این است قبل از صحبت کردن، خوب گوش می دهند. اگر می پرسید که چگونه زبان یاد بگیریم ، به شما می گوییم وقتی شروع به آموختن یک زبان می کنید باید در درجه اول یاد بگیرید و به گوش دادن عادت کنید. زمانی که برای اولین بار به صداهای یک زبان خارجی گوش می دهید، برایتان عجیب و غریب به نظر می رسد اما به مرور زمان و هرچقدر بیشتر در معرض آن قرار بگیرید و آن را بشنوید، قابل فهم تر شده و می توانید راحت تر آن زبان را بیاموزید.
فرض کنید زبان مادریتان انگلیسی است و می خواهید زبان اسپانیایی یاد بگیرید. در زبان اسپانیایی کلماتی مانند perro و reunion، حرف r به شکل متفاوت و سنگین تر تلفظ می شود و حال اینکه در زبان انگلیسی (زبان مادری شما)، حرف r بدین شکل بیان نمی شود. بهترین راه ممکن برای اینکه بتوانید نحوه بیان این حرف را در زبان اسپانیایی به خوبی یاد بگیرید این است که مکرراً آن را بشنوید و ببینید که نحوه تلفظ آن به چه صورت است زیرا برای هر صدایی، قسمت خاصی از دهان، زبان و سایر اجزای مرتبط به کار می روند.
یکی دیگر از کارهایی که می توانید برای پاسخ به اینکه چطور زبان بیاموزیم انجام دهید این است که به افراد بومی -که به زبان اسپانیایی صحبت می کنند- نگاه کنید. ببینید آن ها چگونه لغات و صداها را تلفظ می کنند و سپس تا آن جا که ممکن است شروع کنید به تلفظ و بیان آن ها. اگر به هر دلیلی این کار برایتان مقدور نبود، می توانید فیلم ها و سریال های خارجی را به عنوان جایگزینی برای روش فوق، تماشا کنید.

 

چگونه زبان یاد بگیریم ؟ به کشوری که آن زبان در آنجا صحبت می شود بروید:

شاید برای همه افراد امکان پذیر نباشند به کشوری که زبان آن را می آموزند، سفر کنند. اما Braun، استاد ارشد دانشگاه لنکستر در آلمان، می گوید: «اگر نسبت به یادگیری زبان جدی و مصمم هستید و می خواهید از آموخته هایتان بهترین استفاده و لذت را ببرید، نیاز است به کشوری که آن زبان در آنجا صحبت می شود، بروید». حقیقت امر آن است که سفر کردن و زندگی در یک کشور خارجه در روند آموختن زبان، تأثیری به مراتب بهتر و مؤثرتر دارد. پس اگر این بار از کسی پرسیدید که چطور زبان یاد بگیریم و اون جوابی مثل Barun به شما داد، تعجب نکنید؛ شاید یادگیری زبان به کمک کتاب و جزوه راحت ترین کار باشد اما مردم و فرهنگ یک کشور، منابعی ارزشمندتر و غنی تری هستند.

 

و حرف آخر:

مهم تر از اینکه از چه ابزاری برای آموختن زبان استفاده می کنید، تمرین کردن و به کار گرفتن آموخته هایتان است. با خواندن آنچه که در این مقاله گفته شد، شاید الان پاسخ این سوال که « چگونه زبان یاد بگیریم » برایتان روشن شده باشد. سعی کنید هرآنچه را یاد می گیرید استفاده کنید: نامه بنویسید، موسیقی و رادیو گوش بدهید، با مردمان بومی صحبت کنید؛ و در نهایت «خودتان را در زبان دومتان غرق کنید».

  • امتیاز شما :
  • 0

نظرات کاربران

دیدگاهی وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قدیمی
  • جدید
  • رأی موافق
  • رأی مخالف