اعلانات ۱ کپشن اعلانات

یادگیری زبان : دلایل و ضرورت آموختن آن

یادگیری زبان : دلایل و ضرورت آموختن آن
  • ۱ آبان ۱۳۹۷
  • 531
  • 1
  • مدت مطالعه :16 دقیقه

یادگیری زبان : دلایل و ضرورت آموختن آن

یادگیری زبان همواره یکی از دغدغه های بسیاری از افراد بوده و هست. کسانی که تصمیم به آموختن زبانی غیر از زبان مادری خود می گیرند، دلایل مختلفی دارند. حال واقعاً چه ضرورتی برای یاد گرفتن یک زبان دوم یا خارجی وجود دارد؟ اینکه شما مثلاً بتوانید انگلیسی، فرانسه یا هر زبان دیگری را صحبت کنید، چه فایده ای خواهد داشت؟ در ادامه، به چند مورد از این فواید می پردازیم:

 

یادگیری زبان و فرصت های شغلی بیشتر:

بسیاری از افراد هستند که بنا به شغلی که دارند، نیاز به یادگیری یک زبان دیگر پیدا می کنند مانند یادگیری زبان فرانسه ، یادگیری زبان انگلیسی و غیره؛ و به طبع، نتیجه پاسخ به چنین نیازی حداقل ارتقای شغلی یا افزایش درآمد برای این گونه افراد خواهد بود. حتی اگر بخواهید به کشور دیگری بروید تا در حرفه تان تجارب بیشتری کسب کنید، باز هم نیاز دارید تا به زبانی غیر از زبان مادریتان صحبت کنید.
از طرف دیگر، با رشد سریع تکنولوژی، ایده های جدیدتر و به دنبال آن شرکت های بیشتر و بزرگ تر روی کار آمده اند که هر کدامِ آن ها در تلاشند تا حوزه کسب و کارشان را در سرتاسر دنیا وسیع تر کنند. بدیهی است که چنین موسسات و شرکت هایی به دنبال نیروهایی هستند تا توانایی برقراری ارتباط با تعداد بی شماری مخاطب و مشتری از سرتاسر دنیا را داشته باشند. به عنوان مثال، مهمانداران هواپیما که هر روزه به کشورهای مختلفی سفر می کنند و با افراد با فرهنگ و زبان مختلف روبه رو هستند. چرا شما یکی از این مهماندارها نباشید؟!
بنابراین می توان گفت که یادگیری زبان، شانس بیشتری به شما برای پیدا کردن حرفه ای بهتر خواهد داد و یا حتی باعث ارتقاء شغلی شما می شود.

 

یادگیری زبان و گسترش روابط اجتماعی:

مطمئناً همه شما در طول زندگی خود، با فردی از یک زبان و فرهنگ دیگر برخورد کرده اید اما چون زبان او را نمی دانستید، نتوانسته اید آن طور که باید با او ارتباط برقرار کرده و به تجارب زندگیتان اضافه کنید؛ تصور کنید تعطیلات به یک کشور دیگری رفته اید؛ به رستوران محلی می روید و عده ای را می بینید که دور یکدیگر جمع شده و به زبان محلیشان صحبت می کنند؛ اما شما قادر به صحبت کردن به زبان آن ها نیستید؛ پس به سادگی غذایتان را سفارش می دهید و آن را تحویل می گیرید و می روید بدون آنکه فرصتی برای صحبت کردن با آن افراد محلی را داشته باشید.
درست است، شما نمی توانید تمام زبان های دنیا را یاد بگیرید اما اگر حتی یک فرهنگ و زبانی هست که شما علاقه مند به دانستن آن هستید و یا فردی که می خواهید او را بیشتر بشناسید، یکی از بهترین راه ها، آموختن آن زبان و صحبت کردن آن زبان است. خواهید دید که اولین و بزرگ ترین فایده یاد گرفتن یک زبان دوم، شناختن انسان های بیشتر و تغییر دید شما نسبت به دنیای اطرافتان خواهد بود.

 

یادگیری زبان و شناخت عمیق تری از فرهنگ خود:

زبان و فرهنگ، دو عنصر جدایی ناپذیرند. اینکه بخواهید فرهنگ کشورتان را کامل بشناسید و تنها به آداب و رسوم داخلی بسنده کنید مانند این است که بخواهید اجزای یک اتوبوس را به طور کامل بشناسید اما همیشه داخل آن بنشینید و فضای داخل آن را ببینید. تا زمانی که به بیرون از اتوبوس نروید، چرخ ها، رنگ بدنه و موتور آن را نخواهید دید. این مسئله در مورد فرهنگ هم همینطور است. شما وقتی شروع به یادگیری زبان یک کشور می کنید، دانش و دید جدیدی هم نسبت به فرهنگ آن به دست می آورید. این موضوع خود باعث می شود تا شما ناخودآگاه درک و شناخت عمیق تری نسبت به فرهنگ کشور خودتان هم پیدا کنید.

 

یادگیری زبان و تصمیمات بهتر:

بشر ذاتاً احساساتی است. همه ما در طول مدت زندگیمان تصمیماتی از روی عجله و احساسات گرفته ایم و به خاطر آن احساس پشیمانی کرده ایم. جالب است بدانید، طبق تحقیقات صورت گرفته وقتی شما به زبان دومتان تصمیمی می گیرید، این تصمیم شما عاقلانه تر است چرا که یکی از اثرات یادگیری زبان (دوم)، افزایش توانایی قدرت تفکر است. به عبارت دیگر، زمانی که یاد می گیرید به زبان دیگری صحبت کنید، در واقع یاد می گیرید که به آن زبان فکر کنید؛ پس از بُعد احساسیتان فاصله گرفته و تصمیماتتان سنجیده و نتایج حاصل نیز عاقلانه تر خواهند بود.

 

یادگیری زبان و درک عمیق تری از هنر جهان:

شاید شما از آن دسته از افرادی هستید که به خواندن آثار نویسندگان مشهور، دیدن آثار تلویزیونی و سینمایی بازیگران معروف و شناختن سایر هنرمندان جهان علاقه مند هستند. اما سوال اینجاست که آیا به جای دسترسی به ترجمه، این آثار و فیلم ها را به زبان اصلی شان بخوانید و ببینید، برایتان جذاب تر و لذت بخش تر نیست؟ پس اگر از طرفداران هنر سایر نقاط جهان هستید، این خود می تواند دلیل و انگیزه ای قوی برای یادگیری زبان (خارجی) باشد.
بهتر است این نکته را هم در نظر داشته باشید که یکی از روش ها و منابع غنی برای اینکه چگونه یک زبان را یاد بگیرید، خواندن کتاب و تماشای آثار ویدئویی به آن زبان است.

 

یادگیری زبان و افزایش قدرت اعتماد به نفس:

افراد همان طور که دلایل بسیاری برای آموختن زبان دارند، بهانه هایی برای عدم آموختن آن هم دارند مانند استعداد یادگیری ندارم، زمان کافی ندارم، در سنی که من هستم، یادگرفتن زبان فایده ای ندارد و … . اما هیچ کدام از این دلایل نمی تواند مانع انگیزه و تصمیم شما برای آموختن شود. یادتان باشد اولین آثار یادگیری زبان دوم، ایجاد و افزایش اعتماد به نفس شما خواهد بود زیرا این پیام را به شما می دهد که «من می توانم».

 

داستان جالب سیمون در خصوص یادگیری زبان :

 

سیمون و داستان یادگیری شش زبان متفاوت:

سیمون در بسیاری از کشورهای مختلف زندگی کرده، در اروپای غربی، خاورمیانه و هم اکنون ساکن کشور هنگ کنگ است. در طول این مدت، شش زبان مختلف را آموخت. او می گوید که عاشق یادگرفتن زبان است چون زمانی که شما به یک کشور دیگری می روید، نیاز دارید تا به زبان آن کشور صحبت کنید.
او در ادامه می گوید:

«قبل از اینکه به هنگ کنگ بروم، مدت ده سال در بارسلونای اسپانیا زندگی کردم. هنگامی که برای اولین بار وارد شهر شدم، فهمیدم مهم ترین چیز این است که بتوانم با مردم محلی ارتباط برقرار کنم. من در هیچ کلاسی شرکت نکردم. ترجیح می دادم با صحبت کردن با مردم یاد بگیرم و با دقت گوش کنم. هر جا که می رفتم، خیابان، فروشگاه، با مردم حرف می زدم. اوایل، خجالت می کشیدم و خیلی وقت ها خرابکاری هم می کردم اما به مرور فهمیدم که این روش جالبی است؛ مردم، دلسوز هستند و خودشان کمک می کنند چون می دانند که شما واقعا علاقه مند به یادگیری زبان آنها هستید.
چیزهای دیگری که به من کمک کرد، تماشای برنامه هایی که هر روز در کانال های سراسر جهان پخش می شد، بود مثل گزارش آب و هوا. این به این خاطر بود که در اینگونه برنامه ها، لغات، جملات و اصطلاحات روز مره مدام تکرار می شدند.
کار دیگری که انجام می دادم این بود که روزنامه های اسپانیایی می خواندم. اوایل می دانستم که شاید تنها یک یا دو لغت را بفهمم اما به مرور دریافتم که چیزی بیشتر از یکی دو واژه یاد می گیرم. یکی از دلایلم برای مطالعه روزنامه این بود که می خواستم بدانم در کشوری که در آن زندگی می کنم چه خبر است و چه می گذرد و این خود باعث شد تا بفهمم که خواندن متون یکی از بهترین روش ها برای این است که چطور زبان یاد بگیرم.

مدت زیادی طول کشید تا به سطح خوب و قابل قبولی از زبان اسپانیایی برسم. ده سال در آنجا زندگی کردم و دو سال اول را به سختی گذراندم. همیشه کلمات و جملات زیادی بود که مردم هر روز آن ها را می گفتند بدون آنکه لزوماً آن را بنویسند و زمان زیادی طول کشید تا من آن ها را یاد بگیرم.»

  • امتیاز شما :
  • 0

نظرات کاربران

دیدگاهی وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قدیمی
  • جدید
  • رأی موافق
  • رأی مخالف